Charytatywny wirtualny Bieg Kobiet” taką nazwę nosił pierwszy hybrydowy bieg zorganizowany przez Mazovia ProActiv. Ta innowacyjna formuła miała na celu zachęcić, przede wszystkim kobiety z całej Polski do aktywności w dniu swojego święta – Dnia Kobiet 8 marca.

Biorąc udział każdy z uczestników wsparł leczenie i rehabilitację Anety Murawskiej 42-letniej kobiety z okolic Ciechanowa, która nie funkcjonuje samodzielnie po nagłym zatrzymaniu krążenia NZK, a rodzina walczy o jej powrót do zdrowia i godne życie. Konkretne potrzeby do sfinansowanie turnusu rehabilitacyjnego w specjalistycznej klinice oraz winda aby Anetka mogła częściej wychodzić na świeże powietrze z mieszkania na 1 piętrze. Przekazaliśmy kwotę 5583 zł na konto Anety w Fundacji Sedeka.

Bieg stacjonarny w Ciechanowie odbył się w niedzielę 8 marca. Na starcie stanęło blisko 100 zawodników, kobiet, mężczyzn i dzieci. Swoją obecnością uświetnili wydarzenie przedstawiciele Urzędu Miasta Ciechanów na czele z Panią Kierownik Wydziału Kontaktów Społecznych Olgą Pabich oraz Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Jerzym Omiecińska. Silna grupa z MOPS Ciechanów z liderką Panią Dyrektor Moniką Lemanowicz oraz przedstawicielki Rady Miasta Ciechanów. Obok biegaczy na starcie stawiła się grupa miłośników Nordic Walking. Nad bezpieczeństwem czuwała Policja, straż pożarna z OSP Rydzewo, ratownicy z WOPR Ciechanów, a na trasie biegu uczniowie z Liceum Mundurowego PUL w Ciechanowie.

Wydarzenie miało charakter ogólnopolski, a nawet europejski. Do udziału zaangażowały się głównie Panie ale i Panowie z każdego zakątka kraju, liczna grupa z Kołobrzegu, Gdyni, Szczecina, Katowic, Krokowa, Warszawy, Jastrzębia Zdroju, Tychów a nawet z Cambridge w Wielkiej Brytanii. Wyznaczony dystans pokonywali samodzielnie oraz w większych i mniejszych grupach w dzień w nowy, na świeżym powietrzu w mieście, w lesie, na bieżni oraz w salach sportowych.

Biegi wirtualne z założenia są podobne do prawdziwego, regularnego biegu natomiast wydarzenie ma charakter koleżeński, to znaczy że nikt nie będzie nikogo kontrolował. Na stronie poświęconej biegom można dokonać zakupu pakietu na wybrany bieg, kierując się przy tym dystansem lub wyglądem medalu czy celem wydarzenia. Następnie wybrany przez siebie dystans należy przebiec lub przebyć w inny sposób w wyznaczonym terminie, będąc wyposażonym w urządzenie rejestrujące aktywność. Może to być opaska sportowa, zegarek lub telefon z aplikacją. Po zakończeniu screen z zapisanymi wynikami z aplikacji należy wysłać na wskazany adres e-mail. Moderatorzy weryfikują dokonania, a następnie na wskazany adres wysyłają pamiątkowy medal.

Kolejny podobne wydarzenia już wkrótce.